Имаме съгласуван вариант, който ще бъде внесен в парламента от народни представители от морската столица, каза кметът Иван Портних по време на Третия годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, който се провежда край Варна.

Кметът обясни, че законодателната промяна се подготвя с помощта на министър Ивелина Василева и на експертите от МОСВ, и изрази увереност, че парламентът ще я подкрепи.

По думите на Портних стопанисването на минералните води от общините ще осигури по-ефективното им използване и ще гарантира ново развитие на туризма и нови работни места

Специално за Варна това означава не само връщане на славата на древния Одесос, в който се е развивало водолечението, но и целогодишен туристически продукт. Термалните водоизточници могат да отопляват сгради като Двореца на културата и спорта и басейн "Приморски", посочи кметът, цитиран от пресцентъра на община Варна.

Той припомни, че общината работи и по проект за изграждане на басейн в кв. "Аспарухово", който също ще бъде локализиран до минерален източник.

По време на конгреса стана ясно, че неправителственият сектор активно лобира за унифициране на условията за заплащане на престоя за рехабилитация в СПА центровете от различни европейски здравни каси.

Представен бе и проект, наречен „По пътя на римляните”, финансиран от Европейската комисия. Той предвижда създаване на атрактивни маршрути, които ще бъдат предлагани на далечни пазари като Северна Америка, Китай, Япония и скандинавските страни. До момента България участва в проекта чрез Кюстендил и Хисаря, а Варна ще стане третият град, който ще бъде включен в него.

От общо 260 хотела за СПА услуги и балнеолечение в страната досега са одобрени 70 като покриващи минималните изисквания на новата наредба за този тип обслужване, съобщи зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева.