Почиващите трябва да знаят, че обмяната на валута не се извършва на улицата, а в офисите на банките, обменните бюра, регистрирани в НАП, както и в пунктове за обмяна на валута на обозначени места в някои хотели, съветва данъчната служба, цитирана от moreto.net.

Нека гостите на Варна не се изкушават от по-високата цена за обмен, предлагана на улицата, а да сменят валутата си в лицензираните за това обекти.

Курсът, по който се обменя съответната валута, не може да се различава с повече от 5% от курса на БНБ за съответния ден, припомнят от приходната агенция.

Гражданите трябва да обръщат внимание на курсовете, обявени на таблото,  поставено вътре в обменното бюро. Касиерът е длъжен да даде предварително информация, както за курса за обмяна на съответна валута, така и за общата стойност на сделката.

Преди да подпишете документа, проверете дали коректно са описани сумата от съответната валута, обменният курс и общата стойност на сделката. Сделката приключва с подписването на документа.

При проблем трябва да сигнализирате на НАП. Телефоните са изписани на таблата на обменните бюра.

Всяка покупка на стоки и услуги, която се извършва срещу заплащане в брой, трябва да е съпроводена с издаването на касова бележка. На касовите бележки в долния ляв ъгъл задължително трябва да има изобразена картата на България около индекс BG.

До 21 юли за услуги с атракционен характер се допуска издаването на билет вместо фискален бон. След това всички обекти с атракционен характер, а така също и предлаганите чадъри и шезлонги на плажа, ще се отдават на почиващите с касов бон от фискален апарат.

За всякакви нарушения, свързани с данъчното и осигурително законодателство, като неиздаване на касови бележки, гражданите могат да подадат сигнал на телефон 0700 18 700.