Там той се срещна с чешкия министър на търговията и индустрията Ян Младек.

Основният обсъждан въпрос е било напрежението в последно време между "ЧЕЗ България" и нашата държава, и в частност бъдещето на ТЕЦ "Варна", която има опасност да бъде затворена, ако не бъдат направени инвестиции за модернизация и екологизация на блоковете, за да отговарят на европейските норми, съобщава "Стандарт". 

Павлов и Младек са се договорили, след като бъде формирано новото българско правителство, а малко по-късно и това в Чехия, където този уикенд предстоят избори, да бъде сформирана работна група между двете страни, която да тушира напрежението между нашата държава и чешката компания и да помогне за решаването на належащите въпроси.

Според Павлов, ТЕЦ "Варна" е много важно да продължи да работи. Не само заради България, но и заради стабилността на доставките на ток в целия регион.

Централата е особено важна през зимния период, когато потреблението на ел. енергия се увеличава.
Павлов смята, че ако се стигне до газова криза през зимата, ТЕЦ "Варна" ще бъде силно необходима на страната.

"Държавата ще направи всичко възможно, за да спаси централата и тя да продължи да работи", заяви зам.-министърът.

Той не отхвърли и варианта, ако с ЧЕЗ не се постигне съгласие за модернизацията на ТЕЦ-а, държавата да го откупи обратно.

От думите му стана ясно, че засега това е само краен вариант и все още не се работи в такава посока.

Единствената термична централа в Североизточна България - ТЕЦ "Варна" трябва да спре да работи от 1 януари 2015 г., защото тогава изтича комплексното разрешително на централата, на която не е направена екологизация.
Предстоящото затваряне на централата доведе до протести сред работищите в ТЕЦ-а и ЧЕЗ.