Екарисажът във Варна е отказал да изпрати кола за мъртвите животни от областта. Проблемът е от началото на седмицата, съобщи регионалният председател на ветеринарите доктор Пламен Конов, който работи в най-пострадалата от заболяването "син език" община Руен.

"Определена е трупосъбирателна яма. Една-единствена точка има в общината, в която трябва всеки един с умряло животно, от което и да е село от общината, да го закарат там. Заразата ще плъзне още повече и миризмите, които се отделят от тях – става нещо страшно", обясни Конов.
 
От екарисажа във Варна обясниха, че Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) не им е превела никакви пари от месец май за дейността.

"Няма събота, няма неделя. Денонощно фабриката работеше, изхарчихме всичките пари. Не можем да обслужваме. Всичките органи, които са там, министерствата, земеделието, всичко е уведомено, но няма никакво плащане", каза директорът на екарисажа Стефан Капитанов.

Директорът на Агенцията по безопасност на храните в Бургас д-р Петър Пачев обяви, че има план за действие в създалата се форсмажорна ситуация.

"Отговорността се прехвърля върху кметовете на населени места, които имат ангажимента да извършват трупосъбирането в специални трупосъбирателни ями. Това са изкопани траншеи по места, те са запрастени и са под контрол", обясни Панчев.

Той е уведомил с писмо директора на Българската агенция по безопасност на храните за проблема.

По думите му няма опасност от разнасянето на зарази на територията на Бургаска област.