За целта са предложени допълнения в Правилника за организацията и дейността му, които предстои да бъдат обсъдени, пише Варна.Топновини.

Ако те влязат в сила председателят на местния парламент или негов заместник, ръководещ заседанието, ще могат да правят забележка, порицание, да отнемат думата или да отстранят от сесията недисциплинирания си колега.

Забележка ще получава съветник, нарушил реда на заседанието или обърнал се към колегите си с оскърбителни думи, жестове и заплахи.

Ако въпреки дисциплинарната мярка безредието продължи, местният парламентарист ще се порицава.

Думата ще се отнема, ако съветник с наложени забележка и порицание продължава да говори след изтичане на времето му за изказване.

Отстраняването от заседанието ще се прилага, ако общинският съветник възразява срещу наложените му мерки и по груб и непристоен начин или продължително възпрепятства работата в залата.
Освен това той няма да получи и възнаграждение за заседанието, от което е бил отстранен.

В правилника ще бъде записано също, че общинските съветници нямат право да прекъсват изказващия или разгласяват данни за личния живот или увреждащи доброто име на гражданите на Варна.

Ще бъде въведена и нова форма в работата на местния парламент - „Дискусия с гражданите“.

Тя ще попада в последната точка от дневния ред и в нея граждани и гости ще могат да задават всякакви тематични въпроси извън него.

Организирането и ръководенето на дискусията ще бъде поверено на председателя на Общинския съвет.

Преди време местният парламент одобри и строги санкции за отсъствия от заседание на комисия или на съвета.

Според тях заплатите ще се орязват при закъснения или ако съветникът не е участвал във взимането на поне 80% от решенията на Общинския съвет.